ММС

Објавено на: 09/12/21 8:03 PM

Магдоносот вашиот чувар на бубрезите

Здравјето на бубрезите е од витално значење за целокупната состојба на телото, како и за долговечноста на нашите животи. Дневниот внес на храна и пијалоци може значително да ги оптовари бубрезите.

Што прават бубрезите?

Бубрезите филтрираат околу 200 литри крв дневно, се со цел да се ослободат од токсините што му штетат на нашето тело. Тие се „софистицирани уреди“ кои секојдневно излачуваат околу 2 литри отпадни производи од крвта.

Што им штети на бубрезите?

Кога бубрезите се преоптоваруваат со токсини, може да настанат болести на бубрезите и мочниот меур, а токму овие токсини ги внесуваме во телото во форма на храна и пијалоци. Луѓето со најголем ризик за развој на бубрежни заболувања се оние со дијабетес, висок крвен притисок или семејна историја на бубрежни заболувања.

Главни состојки за чистење на бубрезите

Магдоносот е медитерански зачин кој се прошири низ целиот свет. Благодарение на големите количини на минерали како калциум, железо, магнезиум и фосфор, како и витамини, меѓу кои доминираат витаминот Ц и А, и тиамин и рибофлавин, магдоносот се смета за еден од најсилните антиоксиданси.

Листот од магдонос има антиинфламаторно дејство и го штити телото од ефектите на слободните радикали кои предизвикуваат разни болести како што се атеросклероза, рак на дебелото црево, дијабетес и астма. Ако сте пушач, јадете нередовно, уживајте во неколку чаши повеќе или брза и пржена храна, време е да направите нешто добро за вашето тело и бубрези и да се исчистите од токсините. Пијалокот за чистење на бубрезите.

Состојки:

– грст лисја од магдонос

– 1 литар вода

Подготовка:

*Измијте го магдоносот и исечкајте го на поголеми парчиња, истурете го во тенџере и истурете вода.

*На средна топлина, загрејте ја водата до вриење, намалете ја топлината на минимум и варете уште 5 до 10 минути.

*Тргнете од оган, оставете да отстои некое време и процедете го и чувајте го во фрижидер.

* Пијте чаша пијалок секое утро.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1