ММС

Објавено на: 09/12/21 6:56 PM

Грижа за вашето цвеќе на преминот од потопли во постудени денови

На преминот од потоплите во постудените сезони, цвеќињата во затворен простор бараат различна грижа, за што многумина не се свесни, па продолжуваат да го третираат растението на ист начин.

Ботаничарката Линсдеј Пенгборн вели дека најголемата грешка што луѓето ја прават во овој период е тоа што продолжуваат да ги наводноуваат растенијата како што правеле во лето.

Таа наведува дека на домашните растенија не им треба толку вода колку што мислат луѓето, особено во есен и зима, кога деновите стануваат пократки, а растот забавува.

Ботаничарката наведува дека прекумерното наводнување обично резултира со гниење на коренот, бидејќи растението не може да добие доволно воздух.

Таа советува дека ако имате дилема дали да го наводнувате растението или не, треба да направите мал тест:

– Турнете го прстот во земјата до длабочина помеѓу два и седум сантиметри. Ако чувствувате влага под прстот, тогаш земјата не треба да се наводнува. Ако откриете дека почвата е сува, истурете вода додека не почне да истекува од дупката на дното на садот. Само внимавајте на крајот да не остане вода во плехот, истурете ја – советува таа.

Исто така, со доаѓањето на постудените денови, растенијата влегуваат во фаза на мирување, така што не им треба дополнително оплодување.

„Оставете ги да се одморат во зима, тоа им е важно“, рече Пенгборн.

Таа советува дека е неопходно да ги вратите домашните растенија во куќата ако садовите ги чувате надвор за време на топлите денови.

– Растенијата треба да се воведат пред ноќните температури да паднат под 12 Целзиусови степени. Кога ќе влезете во нив, исчистете ги од исушени лисја, суви гранчиња и сите други работи што се наоѓаат на земја околу нив или на себе. Пред да ги внесете во домот, треба да проверите дали биле нападнати од некои штетници“, објаснува ботаничарката.

Влагата е важна во постудениот дел од годината

Таа предлага да ги исчистите растенијата од инсекти и штетници додека се надвор од куќата, прскајќи ги со производи за таа намена.

Во текот на летото, не е неопходно да се грижите за влажноста на воздухот, но кога започнува грејната сезона, тогаш е важно да бидете внимателни и да ја одржувате влажноста на оптимално ниво.

– Повеќето собни растенија се тропски растенија и ја сакаат влагата. Предлагам да посегнете по навлажнувачи. Можете исто така да ставите камчиња на поголем сад, истурете малку вода и ставете го садот да стои над него, но не и да ја допирате водата. Водата полека ќе испари и ќе го зголеми нивото на влага околу растението. Камењата служат за одржување на растението над површината на водата – објасни таа.

Таа, исто така, советува од време на време да се тушираат со домашни растенија за да ја исчистите целата прашина од лисјата.

Панборн вели дека е важно да се земе предвид како сончевите зраци паѓаат врз растението во текот на денот.

– На пример, ако растението е во близина на прозорец, во сенката на дрвјата, сончевите зраци ќе бидат посилни кога лисјата ќе паднат од дрвото, па во тој случај потребно е растението да се премести на друго место, така што сонцето не ги гори лисјата – посочува ботаничарот.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1