ММС

Објавено на: 09/12/21 1:26 PM

Прекин на породувањата, бидејќи акушерките не сакаат да се вакцинираат во Њујорк

Болница во северниот дел на американската држава Њујорк објави дека привремено ќе го прекине породувањето откако шест вработени во родилиштето поднесоа оставка затоа што не сакаа да примат вакцина против ковид.

Општата болница во округот Луис, во градот Лувил, објави дека ќе престане со оваа операција на 24 септември, објави „Дејли меил“.

Според американската телевизија WWNY, болницата најави дека ќе работи со Стејт департментот за здравство за да се осигура дека породилното одделение не е трајно затворено.

„Ако можеме да направиме пауза и да се фокусираме на доведување нови акушерки кои се вакцинирани, ќе можеме да породиме мајки во округот Луис“, рече директорот на болницата Џералд Кајер.

До 27 септември, сите здравствени работници во државата – вклучително и персоналот во болницата и старечкиот дом на кои им е потребна 24 -часовна нега – мора да добијат барем една доза од вакцината, според декретот на поранешниот гувернер на Њујорк Ендрју Куомо од август.

Кејер рече дека 30 вработени во болницата ја примиле вакцината, и дека 30 поднеле оставка затоа што не сакаат да се вакцинираат, од кои шест се од родилиштето.

Преземено од: https://www.blic.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1