ММС

Објавено на: 09/12/21 12:49 PM

Не смеете да се опијаните и да носите костим за капење ако сте турист во Венеција, ќе ве следат преку апликација

Венеција ќе воведе камери за надзор и мобилни апликации за собирање податоци за тоа колку туристи пристигнуваат во градот, а ќе бидат воведени дополнителни правила.

Системот од 468 камери и сензори им овозможува на службениците да ги разликуваат жителите од туристите, да го следат потеклото и дестинациите и да одредат колку брзо се движат луѓето.

Градоначалникот на Венеција Луиџи Бруниаро рече дека очекува многу луѓе да протестираат против оваа одлука, но дека негова должност е да го направи градот погоден за живот за оние што го населуваат, но и за оние кои планираат само да го посетат, пренесуваат локалните медиуми.

Венеција допрва треба да донесе одлука за тоа колку туристи ќе бидат премногу.

Резервациите ќе се следат преку апликацијата, а начините на кои градот може да се затвори доколку стане пренатрупан ќе бидат тестирани. Неодамна, забранет е и влез на големи крстосувачи во познати градски канали.

Се следи и брзината на гондолата. Тие нормално не се движат со голема брзина, но за време на пандемија на коронавирус, забележано е дека водата станува речиси кристално чиста кога гондолите се движат побавно.

“Ќе бидат додадени услови за приоритетни резервации и попусти. Не можете да одите во костим за капење. Не можете да скокате од мост или да се опијаните. Кој и да дојде мора да го почитува градот”, рече Бругнаро.

Преземено од: http://www.rtv.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1