ММС

Објавено на: 09/12/21 9:56 AM

За момент запре се во градот Путијан поради корона вирусот

Властите во јужниот кинески град Путијан, кој се обидува да го потисне новото жариште на корона вирусот, им наредија на жителите денеска да не го напуштаат градот, го прекинаа сообраќајот на автобуси и возови и ги затворија кината, баровите и други места.

Секој што треба да го напушти Путиан на некое неопходно патување, град со 2,9 милиони жители во провинцијата Фуџијан јужно од Шангај, мора да достави доказ за негативен тест за корона вирусот во последните 48 часа, објави градската влада.

Кина објави дека вирусот е под контрола на почетокот на 2020 година, но во меѓувреме имаше заразени од делта сојот. Властите велат дека повеќето нови епидемии може да бидат поврзани со патници кои пристигнуваат од Русија, Мјанмар и други земји.

Во Путија, 19 новозаразени лица за кои се верува дека се локално заразени се пријавени во претходните 24 часа до полноќ, објави во саботата Националната здравствена комисија.

Првите случаи на инфекција во Путија се студенти од округот Ксиан, но експертите се сомневаат дека инфекцијата потекнува од таткото на еден од учениците што се вратил од Сингапур на 4 август, пишува официјалниот весник Глобал тајмс.

Патникот поминал 14-дневен карантин и девет тестови, од кои сите биле негативни, пишува весникот, повикувајќи се на локалните власти. Весникот додава дека човекот имал позитивен тест во петокот.

На жителите на селото во Ксијанг, каде што беа регистрирани инфекции, им беше забрането да го напуштат местото, наведува Глобал тајмс.

Сообраќајот на автобуси и воз беше прекинат во Путија во саботата, објави весникот.

Покрај тоа, кината, спортските сали, туристичките и други места беа затворени, а на рестораните и супермаркетите им беше кажано строго да го контролираат бројот на клиенти и да ја проверуваат температурата. Воведено е задолжително носење маски во училиштата.

Експертите беа испратени до Путијан да ја следат работата за контрола на инфекцијата, објави денеска здравствената комисија.

Кина пријави 4.636 смртни случаи од коронавирус од 95.199 потврдени случаи.

Преземено од: https://ba.n1info.com/
Фотографија: REUTERS/Tinghshu wang


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1