ММС

Објавено на: 09/12/21 9:38 AM

Србија ќе воведе вакцинални сертификати за влез во ресторани, кафулиња, трговски центри

Епидемиолошката состојба во Србија е дополнително комплицирана и вакцинацијата е единствениот одговор и мерка, а воведувањето на сертификатот за ковид се подготвува наскоро, доколку е потребно, рече премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

„Првата вакцина, третата вакцина, вакцинацијата на младите луѓе. Ова се мерки. Вакцинирајте се луѓе, спасете се себе си, животот на вашето семејство, заедниците и вашата земја. Родители, вакцинирајте ги вашите деца”, рече Брнабиќ на прес -конференција по седницата на Кризниот штаб и за мерките за носење маски и ограничен собир на луѓе.

Во Србија, 2.821.060 луѓе или 52,2 проценти од возрасната популација ја примиле првата доза на вакцината досега. 2.707.594 или 50,1 проценти биле ревакцинирани, додека 318.858 лица или шест проценти ја примиле третата доза.

Брнабиќ вели дека најлоша е состојбата со имунизацијата во Тутин, каде што се вакцинирани само 16,4 проценти, потоа следат Нови Пазар, Лајковац, Мионика, Уб и Љиг.

Таа рече дека ситуацијата е лоша со имунизацијата на младите до 30 години, кои се вакцинирани помалку од 30 проценти.

„Со овој процент на вакцинација, не можеме да останеме стабилни и инфекцијата ќе расте“, рече Брнабиќ.

Таа додаде дека 52,2 проценти од вакцинираните се уште помагаат да се намали хоспитализацијата.

„За мене, нема сомнение дека државата ја заврши својата работа и Кризниот штаб на најдобар можен начин, многу подобро од повеќето земји во светот и Европа“, рече Брнабиќ.

Граѓаните требаше да ги слушаат лекарите, професијата и науката, да се вакцинираат и да имаат индивидуална одговорност.

“Без вакцинација, нема да го победиме овој вирус. Досега, го пропуштивме, да не ја пропуштиме шансата по втор пат. Што се однесува до мерките, тие се мерки – вакцинирајте се, луѓе”, рече Брнабиќ.

Таа додаде дека инспекциите за усогласеност со мерките започнаа утрово и дека во тек се подготовките за воведување сертификати за ковид -вирус за сите затворени објекти, клубови, ресторани, но не и за објекти за малопродажба, во следните седум дена.

Што се однесува до децата во училиштата, Брнабиќ рече дека тие се најбезбедни во училиште.

Преземено од: https://vijesti.ba/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1