ММС

Објавено на: 09/12/21 9:30 AM

Папата Франциск пристигна во Будимпешта, ќе одржи миса и ќе има средба со Орбан

Папата Франциск слета во Будимпешта рано утрово за да отслужи миса за затворање на големиот меѓународен верски конгрес, но центарот на вниманието на медиумите се фокусираше на неговата кратка средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Поглаварот на 1,3 милијарди католици во светот ќе разговара со Орбан триесет минути во Музејот за ликовни уметности во Будимпешта, на кој ќе присуствуваат претседателот Јанош Адер и двајца високи функционери на Римската Курија.

Медиумите шпекулираат дали папата Франциск, познат по своето директно обраќање, ќе разговара со Орбан за прашања во кои тие двајца се разликуваат, како што се мигрантите и толеранцијата кон ЛГБТ луѓето.

Аргентинскиот папа неуморно повикува на помош на бегалците од сите вери кои доаѓаат да тропаат на вратите на богатите во бегство од војна и беда, во кои понекогаш наидува на недоразбирање дури и во самата Католичка црква.

Преземено од: https://ba.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1