ММС

Објавено на: 09/11/21 8:45 PM

Вака изгледа кога одите на тој свет – Шумахер со потресна исповед раскажува за несреќата од пред многу години

По две шампионски сезони во Бенетон, Шуми се пресели во Ферари во 1996 година, но му беа потребни четири години за да ја освои третата титула во копачка со црн коњ.

Тој ја освои својата трета титула во 2000 година, а несреќата во Силверстоун веројатно го спречи да донесе триумф на Ферари една година порано. Сепак, со помош на Еди Ирвин и Мајк Сал, тој успеа да ја донесе титулата конструктори, прва за италијанскиот тим по 16 години пост.

Во документарниот филм, кој се занимава со целата работа и делото на Михаел Шумахер, секој ќе има можност да види видеа од германската ѕвезда која на прилично морничав начин ја опиша повредата.

-Предното тркало го скрши пилотската кабина и беше заглавено некаде внатре – рече Шумахер и додаде:

– Не можев да излезам, и се обидував да ја извлечам ногата што беше заробена. Лежев и сакав малку да се смирам. И тогаш одеднаш почувствував како отчукувањата на срцето ми се забавуваат, додека одеднаш не престана целосно. Тогаш мислев – вака изгледа кога одите на тој свет.

Инцидентот се случи додека црвените знамиња беа истакнати на патеката по инцидентот на почетокот кога два болиди (Жак Вилнев и Алесандро Занарди) не можеа да ги стартуваат болидите.

Шумахер се врати на последните две трки во кои се обиде да му помогне на клупскиот колега Еди Ирвин да ја освои титулата, но не успеа. И двајцата завршија на второто место, едното зад Ирвин, а другото зад Хакинен, благодарение на што Финецот ја одбрани титулата.

Документарен филм за животот на еден од најдобрите спортисти во светот на сите времиња ќе биде прикажан на 15 септември на платформата Нетфликс.

Извор: Новости.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1