ММС

Објавено на: 09/10/21 9:42 PM

Мирослав Алексиќ пуштен од притвор после обвинувањата за сексуално злоставување на своите ученици

Мирослав Мика Алексиќ е пуштен од затвор во домашен притвор каде ќе биде под надзор додека го чека судењето.

Медиумите во соседна Србија известуваат дека нивниот наставник по глума Мирослав Мики Алексиќ е пуштен од притвор и му е дадена електронска нараквица за надзор, откако беше обвинет за силување и сексуално злоставување на неговите ученици пред неколку месеци.

Порталот Република пренесува дека одлуката на судот ја прифатила жалбата и ја сменила одлуката на Високиот суд во Белград, со која на 26 август му беше продолжен притворот на Мирослав поради опасност од повторување на делото и вознемирување на јавноста.

„Според Апелациониот суд, овие опасности се со таков интензитет што можат да се спречат со електричен надзор во домашен притвор“, објасни портпаролката на судот Мирјана Пиљиќ.

Мирослав заврши во притвор на 16 јануари по апсењето, а судското рочиште е закажано за 1 октомври.

Обвиненијата против Алексиќ ги покрена актерката Милена Радуловиќ и неколку други колеги, поранешни ученици на актерската школа и ученици на Алексиќ, сведочејќи дека биле жртви на сексуална злоупотреба и силување во периодот од 2008 до 2020 година, кога биле малолетници и подоцна, што беше доволна причина полицијата да го уапси Алексиќ.

Радуловиќ и другите девојки добија голема јавна поддршка на социјалните мрежи, а Алексиќ на сослушувањето ги отфрли обвинувањата.

Со оглед на сериозноста на кривичните дела, а особено имајќи предвид дека кривични дела беа извршени и против малолетници, обвинителството тогаш посочи на „законската обврска на сите учесници во постапката да не ги откриваат фактите што ги учат во текот на постапката“.

Мирослав Мика Алексиќ е филмски режисер, продуцент, сценарист, актер и педагог, кој имаше голема репутација во јавноста, а повеќе од 3.000 млади луѓе поминаа низ работилниците на неговата актерска школа.

По пријавата на Милена Радуловиќ и неколку актерки од Белград, четири актерки од Сараевската академија за изведувачки уметности ја започнаа Фејсбук групата „Нисам тражила“ поттикнувајќи ги да пријават слични искуства, а подоцна и другите актерки во Белград и регионот зборуваа за нивните слични искуства.

Извор: Дневник.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1