ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/10/21 8:58 PM

Еден зачин многумина го занемаруваат, а го намалува притисокот и помага за слабеење

Иако природата е немилосрдна, па промените во телото со текот на годините се неизбежни, постојат едноставни начини за подобрување на состојбата на телото.

Кај жените, метаболизмот се забавува по 40 -годишна возраст, па затоа е многу потешко да се губи телесната тежина. Експертите тврдат дека само еден зачин е доволен за да се направи голема промена.

Кајенскиот бибер содржи капсаицин, супстанца која го стимулира забрзувањето на метаболизмот, а доволно е само прстофат за да се постигне ефектот.

Го забрзува метаболизмот

Се покажа дека капсаицинот ја зголемува температурата на телото и ги забрзува дигестивните процеси и губење маснотии. Храната богата со протеини (месо, риба, пилешко …) се вари побрзо кога ќе се додаде барем малку кајенски бибер. Руските лекари тврдат дека редовното консумирање зачинета храна во мали количини го поправа стареењето и го зајакнува имунитетот.

Го намалува чувството на глад

Се покажа дека капсаицинот го намалува чувството на глад, што значи дека ќе јадете помалку во текот на денот.

Го намалува крвниот притисок

Бројни студии покажаа дека капсаицинот го намалува крвниот притисок.

Го подобрува варењето

Кајенската бибер може да го подобри здравјето на дигестивниот систем и да го намали ризикот од рак на желудникот.

Извор: Србијаданас.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7