ММС

Објавено на: 09/10/21 7:33 AM

Ќе има до 10.500 заразени дневно – Црни прогнози за четвртиот бран зараза во Србија

Поради наглото зголемување на бројот на заразени лица во изминатите неколку дена, според математичките пресметки на професорот по информатика, Петар Кочовиќ, се смени пикот на четвртиот бран. Во исто време, рече тој за Телеграф.рс, се зголеми очекуваниот број на заразени лица во пикот.

Математичкиот модел со кој точно го предвиде врвот на третиот бран во 2020 година, наведувајќи дека може да се очекува по 8.000 пациенти дневно, сугерира дека пикот се поместил од 20 септември до 15 октомври.

– Во меѓувреме, пикот се пресели на 15 октомври, поради остриот раст во претходните шест или седум дена. Штом бројот на заразени нагло се зголеми, тогаш се движи пикот и крајот на бранот. Бројот на заразени на врвот сега може да биде помеѓу 7.400 и 10.500 – рече тој, нагласувајќи дека точната бројка зависи од оптимистичкото или песимистичкото сценарио.

Претходно, на 31 август, тој рече дека во пикот ќе има 5.500 – 8.500 заразени лица и дека оваа и следната недела се клучни, односно периодот до 11 септември.

– Деновиве, бележиме голем број заразени лица, но од 63 -ти до 70 -ти ден во третиот бран, исто така, бележевме записи и голем број смртни случаи – рече тој, наведувајќи дека овие податоци во меѓувреме се промениле.

До минатиот петок, наведува тој, бројот на починати и заразени бил поголем во четвртиот бран. Сега е обратно.

– На седумдесеттиот ден од четвртиот бран имаше 421 починати, а во третиот бран за ист број денови има 456. Сега има малку помалку смртни случаи, 35 разлика – ја посочува добрата вест, додавајќи дека се бележи разлика од околу 5.000 заразени колку „вои“ третиот бран во однос на сегашниот четврт.

Извор: espreso.co.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1