ММС

Објавено на: 09/9/21 9:37 PM

Се вклучија алармите – Мистериозен чад во Меѓународната вселенска станица

Противпожарни аларми се активираа на Меѓународната вселенска станица откако станицата пријави чад и мирис на запалена пластика.

Се се случило на страната на станицата Ѕвезда што ја изградија Русите, а во тој дел има и простори за живот на астронаутите.

Оваа, се повеќе стара вселенска станица, доживеа серија дефекти со текот на годините, а руски официјален претставник неодамна предупреди за застарен хардвер и неисправни системи.

Руската вселенска агенција Роскосмос објави дека сите системи се вратени во нормала.

Станицата е изградена во 1998 година.

Откриен е чад при полнење на батериите, а смрдеата на запалена пластика се прошири од рускиот во американскиот дел.

Меѓународната вселенска станица е изградена во 1998 година како дел од заедничкиот проект на Русија, САД, Канада и Јапонија, како и неколку европски земји.

Оригиналниот план беше дека ќе трае 15 години и беше дизајниран според тие параметри.

Извор: Индекс.хр

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1