ММС

Објавено на: 09/9/21 1:58 PM

Фотографија од Авганистанка, која стои пред талибански борец со вперена пушка во неа ги запали социјалните мрежи

Талибански борец впери пиштол во жена што протестираше во Авганистан и се бореше за своите права.

Драматична фотографија на која се гледа како талибански борец покажува пушка кон жена на протест во Авганистан, стана вирална на социјалните мрежи.

Жената на фотографијата носи само шише вода и мирно стои пред талибанскиот борец. Околу може да се видат многу други демонстранти што држат плакати.

Неколку корисници на социјалните мрежи ја пофалија храброста што жената ја покажала пред директната физичка закана. Многумина рекоа дека фотографијата го прикажува тековниот конфликт во Авганистан, каде што жените и другите родови малцинства се во најлоша положба, во режим со лоша историја кога станува збор за основните човекови слободи и права, пренесува Индипендент.

Градејќи ѕид на отпор за неколку недели откако Талибанците ја ограбија земјата, Авганистанките започнаа силни протести во главниот град Кабул, дури и за време на постојаните талибански патроли и обиди да ги контролираат демонстрациите.

Сликите од земјата уништени од конфликтот покажуваат стотици жени излезени на улиците во вторникот во знак на протест против наводната вмешаност на соседен Пакистан во внатрешните административни работи на Авганистан.

Во некои пооддалечени делови на градот, талибанските борци испукаа повеќе куршуми во воздух за да ги прекинат протестите и да ги заплашат граѓаните што учествуваат.

Повеќе моќ за Авганистанките

– Тие се вистински пример за мирен активизам и ги бараат своите права и  покрај тоа штово неа имаа вперено одружје  – објави еден корисник на Твитер.

Друг корисник го нарече талибанскиот борец кој вперил пиштол во една жена како „кукавица“ и се пофалил како талибанските сили не го спречиле движењето во јавноста.

Фотографиите од протестот го покажаа напредокот што го постигна Авганистан во последните 20 години, изјави новинарот Малали Башир.

– Во екот на апсењата и Талибанците испукаа предупредувачки истрели, авганистанските жени и мажи постојано бараа „права и независност“. Тие рекоа дека „нема да се откажат“ – додаде таа на Твитер.

Неколку жени излегоа на улица знаејќи за можниот ризик од физичка повреда од Талибанците, група која не им дозволи на жените да излезат без придружба за време на нивното последно владеење.

Протестите се сметаат за прв пример за силно противење на владеењето на Талибанците во Авганистан, кои во вторникот објавија формирање на својот машки кабинет, речиси еден месец откако САД ја напуштија авганистанската почва, со што заврши 20-годишната војна во регионот.

Засега нема информации за повредени на протестите. Кабинетот на милитантни борци, кој беше целосно машки, предизвика дополнителни протести во земјата во средата.

Во нивното претходно владеење, многу верските Талибанци им забранија на девојчињата и жените да посетуваат училиште и да работат. Припадниците на Талибан би ги камшикувале оние што ги прекршуваат правилата, и се случија многу јавни егзекуции.

Набргу откако насилно го зазедоа Кабул, портпаролот на Талибанците рече дека жените треба да останат во затворени простории, бидејќи многу талибански борци се уште не се „обучени“ доволно за да им наштетат.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/
Фотографии: Tanjug/AP


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1