ММС

Објавено на: 09/7/21 11:49 AM

Заев ги повика новинарите да го истражат случајот со Кичеец

На средбата со новинарите денес  премиерот Зоран Заев повторно беше запрашан за случајот со Зоран Милески – Кичеец и за тоа како се нашол еден месец на одмор, а треба да е во затвор во Струга, бидејќи според лекарите за неговата дијагноза СВТ, односно за тахикардија се дава еден до седум дена и не е болест опасно по живот.

-Го коментирав тоа што е право по закон и ако има пропусти треба да се отворат постапките. Не ги знам деталите. Знам дека има медицинска документација, законот е јасен и веднаш може да се обелодени ако има проуст. Но, знам дека сите наши граѓани кои се на издржување на казна по одреден период имаат право на викенд, одмор и секако на здравствено лекување. Ве поканувам да ги истражите, да ги доистражите работите и да ги добиете сите одговори. Никој немал намера да прави протекции и да даде повеќе од тоа што е вообичаено. Прв пат се информирав со објавување во јавност дека имал прекин и на крајот се доинформирав од директорот на Управата за санкции. Ве повикувам да доистражите, рече Заев на новинарите.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1