ММС

Објавено на: 09/7/21 8:52 AM

Хакери го нападнаа Пописот – не постои опасност за податоците смирува бугарската влада

Хакерскиот напад на Пописот, кој денеска започна во Бугарија,  бил пријавен уште на самиот старт.Советот на министри ова го потврди претпладнето на брифингот со новинарите по повод отворањето на пописната кампања.

Самиот попис беше одложен за една година поради пандемијата. Електронското попишување започна денеска, 7 септември, додека  попишувачите низ домавите ќе тргнат од 18 септември.

Се очекува нападот да биде надминат за неколку минути, увери власта на брифингот.  Само пет минути подоцна беше објавено дека нападот е запрен.

-Создадена е заштита на четири нивоа и не постои опасност од истекување податоци, соопштија од Советот на министри.

-Многу често ваквите напади не се злонамерни, туку едноставно некој има за цел да ги покаже своите способности и способности, рече шефот на Безбедносносната служба, Сергеј Цветарски.

 

Bgnews

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1