ММС

Објавено на: 09/6/21 6:56 PM

Убав и талентиран, во Франција ценет како Бог – Како живееше Жан Пол Белмондо?

Денес, тажна вест го обиколи светот: “Почина актерот Жан-Пол Белмондо!” Имаше 88 години, почина мирно во својот дом.

Французите го нарекоа Бебел, тој стана една од најголемите филмски sвезди во Франција во 60 -тите и 70 -тите години на минатиот век, голем ривал на актерот Алан Делон.

Жан-Пол Белмондо почина денеска во својот дом на 88-годишна возраст, а светот остана без одличен актер, клучна фигура на златното доба на европскиот филм.

Роден е во 1933 година во добростоечко семејство кое живее во предградието на Париз. Син на скулптор, тој посетуваше голем број елитни приватни училишта, но беше сиромашен ученик. Покажа голем интерес за спорт, и како тинејџер ја започна својата аматерска боксерска кариера.

Но, тој се разболувава од туберкулоза, така што боксот не доаѓа предвид. Белмондо беше заинтересиран за актерство во тоа време и се пријави на елитната Национална академија за драмски уметности. Наскоро дипломирал, па улогите сами се нижеле. Белмондо сериозно го сфати својот повик уште на почетокот на неговата кариера.

Актерот со задоволство играше гангстери, иако имаше успех и во филозофски филмови. Тој едноставно сакаше глума, а публиката го сакаше.

По едногодишна пауза, во 1968 година, тој се врати на работа, снимајќи филмови со силно темпо што ќе го одведат на самото небо на филмската индустрија. До средината на 1980-тите, тој правеше комедии, акциони и криминални филмови во Франција, но неговата работа забави во доцните 1990-ти, па Белмондо се врати во театарот. Неговата највозбудлива филмска улога во деведесеттите беше во реализација на „Сиромашни луѓе“.

Тој беше хоспитализиран во 2001 година поради мозочен удар и не снимаше филмови до 2009 година. Потоа сними филм наречен „Човекот и неговото куче“, кој јасно ги покажа последиците од мозочен удар врз Белмондо.

Актерот беше во брак двапати, со колешката актерка Елоид Константин и танчерка Нати Тардивел. Тој исто така имаше голем број врски, вклучувајќи ја и сопственичката на ноќен клуб, Барбара Гандолф, со која се разведе во 2012 година.

Имаше четири деца: Пол Белмондо, Стела Ева Анџелина, Фиренца Белмондо, Патриша Белмондо и четири внуци.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1