ММС

Објавено на: 09/6/21 4:36 PM

Познати деталите за трансферот и колку ќе заработи Роналдо во новиот клуб

Деталите за трансферот на напаѓачот Кристијано Роналдо од Јувентус во Манчестер јунајтед ги објави новинарот Фабрицио Романо. Англискиот клуб ќе плати 15 милиони евра за 36-годишниот Португалец. Но, оваа исплата ќе биде поделена на пет транши – по три милиони секоја година до 2026-та.

Исто така, договорот содржи бонуси во вкупна вредност од осум милиони евра. Се очекува Роналдо да ги исполни барањата за пет милиони, но условите за уште три милиони се потешки.

Манчестер јунајтед објави враќање на Роналдо на 27 август. Кристијано претходно играше за „црвените ѓаволи“ од 2003 до 2009 година. Како дел од Јунајтед, тој стана трикратен шампион во Премиер лигата и победник во Лигата на шампионите.

Од 2018 година, напаѓачот играше за Јувентус. Учествуваше на 133 натпревари на сите турнири, на кои постигна 101 гол.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1