ММС

Објавено на: 09/6/21 8:01 AM

(Видео) Неколку секунди го делеа од смрт – Со авион помина низ тунел и влезе во Гинис

Пилот го прелета авионот низ тунел со брзина од 150 км / ч во првиот лет од ваков вид. Тој стана првиот човек што прелета преку тунел на патот – двапати. Дарио Коста постави нов Гинисов рекорд кога прелета со мал авион низ серија тесни тунели во Турција. Забрза до брзина од повеќе од 150 км / ч додека се пробиваше низ тунелот, обезбедувајќи го своето место во историјата на авијацијата.
Не задоволувајќи се со соборување на еден рекорд, 41-годишниот авијатичар избра тунел поделен на два дела. Со својот двоен подвиг во тунелите Каталка на турскиот автопат Северна Мармара, тој ја освои престижната класа Air Race Challenger од италијанскиот пилот Ред Бул, и стана првиот Италијанец што го сторил тоа. Коста откри дека сонувал за тоа неколку години пред конечно да се обиде.


– Никогаш во животот не сум летал во тунел – никој никогаш не го сторил тоа – така што тоа беше голем знак прашалник во мојата глава дали се ќе оди како што очекувавме. Секако, беше големо олеснување, но голема, голема среќа беше главната емоција. За мене тоа е уште еден остварување на сонот – рече Коста.
Коста мораше да го држи авионот да лета со голема брзина и да лебди над асфалтот во исто време за да се увери дека нема да ги оштети бетонските ѕидови со крилјата и да удри во речиси сигурна смрт. Внатре во тунелот, беше само околу четири метри помеѓу врвот на секое крило и бетонските ѕидови. Најопасниот дел се случи кога накратко излезе во воздушниот отвор помеѓу тунелите и авионот кога наиде на спротивен ветер.


Тој мораше да работи во рамките на милиметри за да го одржи стабилниот моќен авион, што бараше време на реакција помала од 250 милисекунди. Тој постави најмалку пет рекорди со акробации, исто така стана првиот пилот што прелета низ тунелот најдолго и најбрзо до сега.
-Се чинеше дека се се случува толку брзо, но кога излегов од првиот тунел, авионот почна да се движи надесно поради ветерот и во мојата глава се се  забави во тој момент. Реагирав и само се фокусирав да го вратам авионот на вистинскиот пат за да влезе во другиот тунел. Потоа во мојот ум се повторно забрза – рече Коста.

Во летот учествуваше тим од персонал за помош од 40 членови, кој помина 2,26 километри за помалку од 44 секунди, пишува британски „Метро“.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1