ММС

Објавено на: 09/4/21 9:11 PM

Таа не ми е како снаа, туку како пријателка – Мајката на Макрон прозборе за односите со неговата сопруга

Мајката на францускиот претседател Емануел Макрон, Франсоаз Ногус-Макрон, ретко комуницира со печатот. Таа не присуствува на социјални настани, никогаш не учествувала во изборните кампањи на нејзиниот син.
Со Ману (како што го викале Емануел како дете), таа се среќава многу ретко. Сепак, Франсоаз е свесна дека за нејзиниот син во моментов нема ништо поважно од работата. Таа исто така гледа дека неговата сопруга Брижит е секогаш покрај него.
Патем, сега нејзиниот став кон првата дама е многу помирен отколку на почетокот.
„Кога Муну имаше 16 години, тој ме запрепасти со веста дека е вљубен во својата учителка“, рече Франсоаз Ногус-Макрон за Le Point.
„Сите знаевме дека често ја посетува куќата на Брижит Трониер и мислевме дека тој излегува со нејзината ќерка Лоренс, која е на негова возраст, но грешевме“, додаде таа.
Идниот претседател се вљубува во својата наставничка по француски јазик на училиште. Тој се запишал во театарската група што ја водела, почнал да пишува претстави, само за да биде поблиску до неговата сакана.
Кога родителите дознаваат дека нивниот син е сериозно вљубен, ја среќаваат Брижит и ја замолуваат да го остави на мира или да му објасни дека нивната врска е невозможна.
“Но, таа рече дека не може да ни вети ништо. Единствено што побаравме од неа тогаш беше да му даде образование на нашиот син и да не го спречи да гради кариера”, се сеќава неговата мајка.
Брижит се согласува да не се меша во подготовката на Макрон за универзитет. Но, кога го напуштил родниот град, и ветил на својата наставничка дека ќе се врати и ќе се ожени со неа кога ќе наполни 30 години.
На Емануел не му пречат возраста, брачниот статус на Брижит, која тогаш била во брак, ниту фактот дека има три деца. Тој го одржал својот збор и се оженил со неа во 2007 година. Во тоа време, Емануел имал 30, а неговата девојка 54.
“Со текот на годините, се помирив со нивната врска. Некое време се грижев дека мојот син никогаш нема да има деца. Го гледам неговиот брат Лорен, кој има четири деца, и не можам да верувам дека Емануел е лишен од радоста на татковството. Но, тој не е лишен од љубов и страст “, вели Франсоаза.
Да, сегашниот француски претседател нема деца, но тој среќно се грижи за внуците на неговата сопруга.
“Како и секоја мајка, за мене е важно моите деца да се среќни. Сега јас не ја доживувам Брижит како дама со лесно однесување, но таа не е моја снаа, таа е повеќе моја пријателка. Ги имаме истите интереси, исти приоритети, делиме се “, додаде мајката на францускиот претседател.

Извор: јената.блитз.бг


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1