ММС

Објавено на: 09/4/21 8:18 PM

Трагедија! Во Охрид од Ковид почина со само 25 години – За последните 24 часа загубени уште 32 животи

Дури 32 лица починаа, 708 нови случаи на заболени од Ковид-19, 573 оздравени се регистрирани во изминатите 24 часа. информираат од Министерството за здравство.

Според податоците од Институтот за јавно здравје, од МЗ информираат дека во изминатите 24 часа направени 7.174 тестирањe, новозаболени се  708 лица, од кои во Скопје се 315, Куманово – 53, Тетово – 38, Струмица – 33, Штип – 24, Струга – 23, Кичево -21, Битола -19, Прилеп, Велес и Охрид – по 18, Гостивар и Кавадарци – по 17, Берово – 14, Дебар – 13, Делчево – 9, Крива Паланка – 8, Кочани, Неготино и Радовиш – по 7, Свети Николе – 6, Гевгелија и Кратово – по 4, Ресен, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3, Пехчево – 2, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 573 оздравени пациенти од: Скопје – 199, Тетово – 62, Гостивар – 54, Куманово – 53, Струмица – 46, Кичево – 25, Кавадарци – 16, Велес – 15, Прилеп – 13, Дебар – 12, Штип – 11, Ресен – 10, Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 6, Свети Николе и Делчево – по 5, Валандово – 4, Гевгелија, Неготино и Виница – по 3, Крива Паланка и Македонска Каменица – по 2, Охрид, Берово, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Пријавени се 32 починати лица, од кој најголем број во Скопје- 11 починати лица (81г, 79г, 74г, 73г, 69г, 67г, 67г, 66г, 60г, 50г и 42г), пет  починати лица од Тетово (78г, 78г, 65г, 63г и 53г), четири починати лица од Гостивар (73г, 72г, 70г и 63г), три починати лица од Куманово (80г, 76г и 64г), по две починати лица од Охрид (65г и 25г) и Струмица (70г и 69г) и по едно починато лице од Битола  (70г), Штип (58г), Струга (81г), Кочани (64г), и Виница (47г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.182.940 тестирање на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 77421, Активни 6130

Куманово 10439, Активни 943

Прилеп 8715, Активни 285

Тетово 10508, Активни 1884

Битола 6767, Активни 283

Велес 5831, Активни 253

Гостивар 7753, Активни 1066

Кавадарци 5532, Активни 226

Охрид 5608, Активни 525

Штип 5320, Активни 224

Струмица 5309, Активни 675

Струга 3652, Активни 604

Кочани 3026, Активни 125

Кичево 3689, Активни 608

Гевгелија 2308, Активни 82

Неготино 2260, Активни 59

Свети Николе 1722, Активни 137

Ресен 1420, Активни 117

Крива Паланка 1285, Активни 41

Радовиш 1368, Активни 121

Берово 1147, Активни 46

Делчево 1067, Активни 74

Дебар 1387, Активни 240

Виница 962, Активни 36

Пробиштип 850, Активни 54

Валандово 748, Активни 34

Богданци 533, Активни 38

Крушево 516, Активни 21

Демир Хисар 414, Активни 11

Демир Капија 401, Активни 1

Кратово 475, Активни 67

Македонски Брод 441, Активни 58

Пехчево 296, Активни 5

Македонска Каменица 280, Активни 25

Дојран 137, Активни 3

Вкупно 179587, Активни 15101.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1