ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/4/21 9:49 AM

Зачувана автентичност во спој со модерното – по 50 години промовиран нов плоштад во Крива Паланка (видео)

По цели 50 години Крива Паланка доби нов градски плоштад, инвестиција вредна 785.000 евра. Средствата се употребени за целосна реконструкција на плоштадот, при тоа, со зачувување на автентичните обележја, направено е партерно уредување, изграден е мал амфитеатар, а заменета е комуналната инфраструктура. Употребена е старата коцка а зачувувана е градската фонтана. Денеска пред кривпаланчани и нивните гости беше претставен резултатот од проектот „Крива Паланка-Источна порта кон Европа – Фестивалска туристичка дестинација“, којшто како што рече градончалникот Борјанчо Мицевски,  само ја потврди визијата за модерен град, која  се’ повеќе станува реалност.

Целата вест можете да ја прочитате на МојаОпштина.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7