ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/3/21 9:32 PM

Пред 20 години нивната афера го потресе светот – Ја нарекуваа „дебела љубовница“, а денес Моника Левински нема да ја препознаете

Поминаа повеќе од две децении од аферата што го потресе светот и која го одбележа животот на Моника Левински.

Таа зборуваше за своето искуство нашироко, а Бил Клинтон  за прв пат зборуваше само минатата година. Тогаш тој откри зошто се впушти во аферата што го потресе светот пред две децении.

– Го направив тоа за некако да ја надминам мојата вознемиреност. Бев под голем притисок, а таа афера ми помогна да се соочам со разочарувања и животни стравови – изјави Бил Клинтон. Тој изјави дека во документарниот филм за Хилари Клинтон, која во истиот документарец откри дека аферата ја погодила, но сепак одлучила да остане со Бил.

– Секој од нас носи одреден товар во животот и понекогаш правиме работи што не треба да ги правиме. Беше ужасно тоа што го направив – рече Бил, и спротивно на сите очекувања, неговата популарност по аферата не да опадна, туку и скокна.

За потсетување, Бил Клинтон ја напушти претседателската фотелја со поддршка од 65% од населението. Само Труман имаше поголема поддршка во поновата историја. Не само што се извлече, туку беше обожаван по таа афера, додека се очекуваше дека Моника едноставно ќе исчезне по скандалот. Сепак, Моника се врати посилна од било кога, и многумина забележуваат поубава од било кога.

По скандалот, Моника дизајнираше чанти и промовираше производи за слабеење во Калифорнија. Губењето тежина беше особено важно за неа бидејќи кон крајот на 1990 -тите, медиумите ја нарекоа „дебела љубовница“.

Оттогаш изгубила дваесетина килограми. Се преселила во Англија во 2005 година и дипломирала психологија. Денес, очекувано, се занимава со активизам во борбата против насилството, со акцент на насилството преку Интернет.

Моника отворено зборуваше за линчот што го доживеа по аферата. Од 1990 -тите има многу прекари, секој посрамен од претходниот – ја нарекуваа „дебела“, „готвачка“, „Биг Мек“, „свиња“, но она што најмногу ја повреди – гласи „Не за брак “.

Тој опис, „не за брак“, вели Моника во разговор со новинарите на списанието „The Cut“, најмногу ја повреди.

– Отсекогаш имало зрно сомнеж во мене дека ова може да биде вистина. Се сеќавам кога првпат го слушнав тоа, тоа беше 1998 година. По тие зборови, паднав во тешка депресија – рече тогаш Моника.

Извор: Жена.блиц.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1