ММС

Објавено на: 09/3/21 8:16 PM

Колку ќе заработи Цеца како членка на жирито во „Ѕвездите на Гранд“

Светлана Цеца Ражнатовиќ ќе добие хонорар од 200.000 евра за учество во жирито на „Звездите на Гранд“ во текот на целата сезона, дознава Курир.

Ова значи дека Јунајтед Медиа, кој е сопственик на Гранд, ќе треба да плати данок од 50.000 евра на државата доколку потпише редовен договор со Ражнатовиќ, што досега не беше случај со другите членови на жирито. Курир ја разоткри аферата за илегалниот бизнис на Јунајтед Медиа и Гранд, кога се покажа дека склучиле фиктивни договори со членовите на жирито со незначителни суми (во однос на нивната реална заработка), по 500 или 1.000 евра по претстава, со што се избегнува плаќање огромни даноци на земјата. Според информациите, Драган Стојковиќ Босанац добиваше 2.000 евра по емисија, Ѓорѓе Давид 3.000 евра, Виолета Вики Миjковиќ и Ана Бекута по 2.500 евра, Марија Шерифовиќ – 4.500 евра, додека Јелена Карлеуша заработуваше дури 6.000 евра за секое шоу.

Бидејќи има 40 емисии на ова натпреварување во една сезона, едноставна пресметка значи дека Стојковиќ заработува 80.000 евра годишно, Миjковиќ и Бекута по 100.000 евра, Ѓорѓе Давид 120.000 евра, Шефировиќ 180.000 евра, а Карлеуша требаше да заработи 240.000 евра оваа сезона.

Откако Јелена се откажа од соработката со Гранд, на нејзино место ќе дојде Цеца и сега ќе биде најплатената членка на жирито.

Во изјава за Курир, таа тврди дека во нејзиниот случај, прашањето за хонорарите е регулирано со закон.

– Се е наведено во договорот, многу детално, и секако дека ќе се плати данокот, како и за сите други деловни ангажмани – изјавила Цеца.

Нема коментар за продукцијата, и на прашањето дали потпишале договор со Ражнатовиќ во кој се го пишува целиот износ на нејзиниот хонорар од 200.000 евра, на кој на државата ќе и биде платен даноц.

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1