ММС

Објавено на: 09/3/21 7:05 PM

Еден зеленчук има двојно повеќе витамин Ц од лимонот, а имунитетот го подигнува до максимум

Верувале или не, лимонот, синоним за витамин Ц, содржи околу 53 милиграми од овој витамин во 100 грама – што е многу, но црвената пиперка со иста тежина обезбедува дури 127,7 милиграми витамин Ц.

Експертите велат дека колку е повеќе зрела пиперката, толку повеќе витамини и минерали, како и дека пиперката содржи четири пати повеќе витамин Ц од портокалите и над 30 хранливи материи од групата каротеноиди! Исто така има витамин А и ликопен, како и силна антиоксидантна моќ што ја прави црвената пиперка супер намирница.

Во црвената пиперка ќе најдете повеќе:

31 калории

92% вода

1 грам протеин

6 грама јаглени хидрати

4,2 грама шеќер

2,1 грама растителни влакна

0,3 грама маснотии

Ако редовно уживате во овој зеленчук, чија сезона трае долго и ни е достапна на секој чекор, ќе го зајакнете имунитетот пред зимската сезона, ќе го стимулирате производството на колаген и ќе го подобрите видот. Покрај тоа, научно е докажано дека црвената пиперка го подобрува расположението, го забрзува метаболизмот и слабеењето и го стимулира растот на косата.

Бидејќи препорачаниот дневен внес на витамин Ц е 65-90 милиграми дневно, само замислете што можете да направите секој ден за да уживате во црвените пиперки за вашето здравје.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Shuterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1