ММС

Објавено на: 09/3/21 7:37 AM

Радост за голиот туризам – Се враќа нудистичката плажа во Улцињ

Плажата на улцинската Ада веројатно ќе биде достапна само за нудисти во иднина. Ова за „Вијести“ го потврдил Бојан Ѓаконовиќ, директор на Улцињската ривиера, во чии рамки функционира нудистичката населба. Вчера, работниците на таа компанија ја отстраниле оградата што ја делела плажата на поголем дел за нудистите повеќе од 20 години, а помала, резервирана за „облечени“ капачи.

„Ќе видиме, но веројатно нема да има место на плажа за никого, освен за нудисти“, рекол Ѓаконаконовиќ.

Така, по две децении, Ада ќе биде вратена на оние за кои беше отворена – нудистите.

За „Вијести“ од Морски добро потврдиле потврдено дека дел резервиран за оние кои не се нудисти не е планиран на Ада.

Ада беше домаќин на првите туристи во 1973 година, кога германската туристичка агенција „Мирамаре“ на браќата Халгат, која се занимава исклучиво со натуристички туризам, инвестираше околу половина милион марки за изградба на т.н. црни вили со околу 100 кревети. Наскоро стана јасно дека ова не е доволно, така што таканаречените бели вили и авто камп беа изградени кога до илјада и пол туристи можеа да летуваат на Ада. До 1987 година, кога беше изграден мостот, на Ада се стигнувало по скели. Почетокот на крвавите војни во поранешна Југославија во 1990 -тите, исто така, го означи крајот на елитниот туризам на Ада – во пресрет на конфликтот, последната група германски нудисти го напуштија кампот по наредба на нивната амбасада.

Извор и фото: vijesti.me

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1