ММС

Објавено на: 09/2/21 8:25 AM

Државата Њујорк прогласи вонредна состојба поради поплавите предизвикани од ураганот Ида

Американската држава Њујорк прогласи вонредна состојба поради поплавите предизвикани од ураганот Ида. Вонредната состојба стапи во сила ноќеска.

„Прогласувам вонредна состојба за да им помогнам на жителите на Њујорк по бурата”, напиша гувернерката на Њујорк, Кети Хочул на Твитер.

Ураганот го погоди централниот дел на источниот, атлантскиот брег на САД, предизвикувајќи поплави и торнада. Научниците предупредија на зголемување на активноста на различни циклони поради затоплувањето на површината на океаните и климатските промени, што претставува зголемена закана за крајбрежните населби низ целиот свет.

 

МИА

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1