ММС

Објавено на: 09/1/21 8:22 PM

Навиваше за мене од трибините: Како се запознале принцезата Дајана и сопругот на Лепа Брена

Принцезата Дијана почина на 31 август 1997 година, а на 24 -годишнината од нејзината смрт вчера, сите се сеќаваат на најомилената Лејди Ди.

Споменот за принцезата не згаснува. Сепак, малкумина знаат дека омилената британска принцеза во текот на својот живот имала големи симпатии кон тогаш најпопуларниот српски спортист Слободан Боби Живојиновиќ, сопругот на Лепа Брена.

На врвот на кариерата, Слободан Боба Живојиновиќ имал можност да ја запознае Дијана, а нивната врска прерасна во искрено пријателство.

„Една недела пред Вимблдон во 1987 година, се одржа хуманитарен натпревар под покровителство на Лејди Ди. Јас бев еден од учесниците, покрај неколку други познати тенисери. Тогаш ја запознав принцезата Дијана. Во првиот разговор, таа ме праша дали сум тенисерот со најсилна сервис, рекол Боба еднаш за медиумите.

„Таа навиваше за мене од трибините, иако кралското семејство имаше ВИП ложа. Одлична работа е кога некој како неа доаѓа на натпреварот да ве бодри “, додаде Žивојиновиќ.

Но, како што рекол тој, нивната врска не завршила со кратко запознавање.

„Таа беше прекрасна жена, нејзината големина беше што комуницираше нормално со сите. Нашите долги разговори беа сведени на приказни за секојдневните работи и нашите деца. Филип е колку нејзиниот помал син Хари, така што тоа беа главно нашите теми. Филип дури ја запозна. Кога му реков дека е принцеза, ништо не му беше јасно. Тој, како и секое дете, замислуваше принцези како ликови од бајките, во долги, луксузни фустани. Горд сум што ја запознав “, заклучи Живојиновиќ.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1