ММС

Објавено на: 09/1/21 7:08 PM

Цеца отвори душа, прозборе за стареење, килограми и млади мажи

Популарната пејачка Цеца Ражнатовиќ зборуваше за теми за кои ретко зборува во јавноста.

Фолк ѕвездата зборуваше за негата, диетите, стареењето, менопаузата, психотерапијата, како се чувствува како баба, какви се нејзините односи со снаата Богдана и како врската со Богдан Срејовиќ и го подобри животот.

Иако во голема мера е во својата петта деценија, Цеца изгледа подобро од било кога. Редовно се грижи за себе, посетува козметичар и секое утро има рутина што никогаш не ја прекинува.

Темпото на живот што го водиме ние пејачите е многу различно од она на луѓето кои работат во други професии. Ми се случува последниве месеци кога ќе се вратам дома од концерт, веќе е пет часот наутро, а потоа очајно ми треба сон. Наутро, постојат правила што ги почитувам со години, тоа е таа утринска рутина, кога ја миете, хидрирате кожата, а потоа појадокот, утринското кафе и денот може да започне – рече Цеца.

Стареењето, исто така, носи со себе и неизбежна менопауза. Покрај физичките промени, многу жени во овој период се борат и со ментални проблеми и депресија.

– Засега не размислувам за менопауза. Што се однесува до психата, мислам дека разговорот со психотерапевт не е кошмар. Тоа се професионалци кои преку разговор можат да ни дадат храброст да се чувствуваме подобро и да прават добри работи за нас. Животот ме одведе од немило во несакано, но некако секогаш успевав да го најдам најдоброто можно решение со себе. Во сето тоа, имав поддршка од пријателите, а особено од моето семејство.

Нејзината тежина не се менува многу со возраста, некој килограм горе -долу. Таа вели дека до неодамна била на диета, но дека сега малку се опуштила.

– До неодамна бев на режим, но во моментов тоа е фаза кога, токму поради тоа темпо на живот, не стигнувам да јадам на време и слободно можам да кажам дека малку се опуштив. Ми се допаѓа, но мислам дека брзо ќе „пресечам“ и ќе продолжам да внимавам што внесувам во организмот.

Иако милиони ја обожуваат, таа вели дека може на прстите на едната рака да ги наброи луѓето на кои може да се потпре среде ден или ноќ. Никогаш не жали за ништо, бидејќи, како што вели, од каењето нема ништо.

– Работите што поминаа не можат да се сменат. Се сеќавам каде направив грешка и се обидувам повеќе да не правам такви грешки. Засега добро ми оди – рече со насмевка Цеца.

Факт е дека сите врски на Цеца беа со помлади мажи, а таа откри дали е затоа што многу подобро се сложува со нив.

– Апсолутно. Колку поинаку? – рече таа.

Цеца е во врска со Богдан Срејовиќ, кој е девет години помлад од неа. Што се и донесе врската со згодниот Богдан.

– Се што на една жена може да и донесе врската со личност која ве разбира и поддржува во сите области на животот. Тоа е реткост денес – вели Цеца.

Извор: Курир.рс

Фото: Дамир Дервишагиќ


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1