ММС

Објавено на: 09/1/21 5:32 PM

Зошто не треба да јадете само белки од јајце

Некои луѓе не јадат жолчки од јајце поради здравје или слабеење. Колку е тоа паметно?

Иако во еден момент трендот беше да се елиминира храна богата со природни масти, како жолчки од јајце или полномасен јогурт, експертите сега ги охрабруваат луѓето да ја консумираат оваа храна во секој случај.

Сите овие намирници ви помагаат да бидете сити подолго, што значи дека имате помалку оброци дневно и внесувате помалку калории.

Ако сте меѓу оние кои јадат само белка од јајце, главниот недостаток е тоа што се лишувате од бројни хранливи материи, вклучувајќи здрави масти и витамини А, Д, Е, К и шест витамини од групата Б.

Покрај тоа, жолчките се богати со холин, неопходна хранлива состојка потребна за бројни функции во телото, а повеќето од нив, освен во говедски црн дроб, се наоѓаат во тврдо варени јајца. Жолчката е добар извор на цинк, како и железо, пишува „Eat this“, пренесува Н1.

Извор: Нова.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1