ММС

Објавено на: 08/31/21 7:37 AM

Ирското чудо на имунизација – девет од десет Ирци се вакцинирани

Речиси девет од 10 возрасни Ирци се целосно вакцинирани против коронавирус , со тоа што програмата за вакцинација во земјата се смета за успешна и е при крај, благодарение на големиот број имуницирани.

Според премиерот на земјата, Микол Мартин, процентот на возрасни во Ирска кои биле целосно вакцинирани е 88,1%. Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ), процентот на целосно вакцинирани возрасни лица достигнува 85,5%, потоа Ирска и Малта и Исланд – земји со население помало од еден милион – во процентот на вакцини.

Во исто време, процентот на Ирци кои имале барем една доза од вакцината е над 90%. Ирска има 4,9 милиони жители.

Ирското население во голема мера беше вакцинирано по возрасна група. Овој месец, според Дојче веле, децата на возраст од 12 до 15 години биле повикани да се регистрираат преку Интернет.

На крајот на јули, процентот на целосно вакцинирани возрасни лица за првпат го надмина реперот од Обединетото Кралство

Мутацијата на Делта сојот предизвика четврти бран во Ирска. Сепак, бројот на хоспитализации се зголемува побавно отколку во претходните бранови.

-Многу луѓе кои се лекуваат од Ковид во болниците не се вакцинирани“, рече Jeгер МекКормак, раководител на Центарот за вакциниција, додавајќи дека медиумското покривање има влијание, што ги натера луѓето да побрзаат со вакцинација.

За оние кои се вакцинирани, секојдневниот живот станува полесен во Ирска. Само на вакцинираните или оздравените од Ковид, им е дозволено – на пример – да влезат во паб.

-Во принцип, луѓето веруваат во вакцината против коронавирус, рече Ентони Стејнс, додавајќи дека Ирска има високи стапки на други вакцини. „Ирските здравствени работници зборуваа со еден глас и ги повикаа граѓаните да се вакцинираат“, додаде тој.

Во Ирска има многу помалку вакцини отколку во другите земји, како што се Франција, Германија и Велика Британија.

Стабилната побарувачка за вакцини ја охрабри владата да набави дополнителни 700.000 дози од вакцината Pfizer – BionTech од Романија, а првата серија ќе биде испорачана кон средината на август.

Ирските центри за вакцинација го следат истиот пристап во помал обем. Во почетокот на август, центарот за вакцинација во градот Наван понуди дози што требаше да истечат во други центри каде што имаше побарувачка.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1