ММС

Објавено на: 08/30/21 7:20 PM

Луѓето кои треба да пристигнат од Авганистан не се мигранти и тоа нема врска со мигрантската криза, изјави Спасовски

Бројката на авганистански цивили, кои работеле за меѓународните организации, што ќе бидат прифатени во земјава флуктуира поради состојбата во Кабул, а граѓаните треба да бидат спокојни, бидејќи нема никаков основ за нарушување на безбедноста и здравјето во делот на оваа оперативна акција, порача вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

-Имаше потврда за околу 780 лица, но заради случувањата кои се во Кабул и неможноста да тргнат луѓето од таму и да се заврши оваа мисија таа бројка постојано флуктуира, рече Спасовски во интервју за ТВ Канал 5.

Тој нагласи дека хуманитарната акција покрај кај нас се спроведува во седумдесет држави и додаде дека лицата кои ќе дојдат во земјава ќе бидат сместени во хотели и мотели, како што беше претходно најавено.

-Ова не се мигранти и нема апсолутно никаква врска со мигрантската криза и нивно сместување во транзитните центри за мигранти, рече Спасовски.

Прашан дали има некакви безбедносни или здравствени ризици од нивното доаѓање, министерот за внатрешни работи посочи дека се преземаат сите мерки кои се неопходни пред се за зачувување на безбедноста и стабилноста на државата и на граѓаните.

-И МВР и Агенцијата за национална  безбедност и Агенцијата за  разузнавање ги преземаат сите мерки од безбедносен аспект и граѓаните можат да бидат спокојни, бидејќи немаме никаков основ за нарушување на безбедноста во делот на оваа оперативна акција. Од друга страна и Министерството за здравство ги презема сите свои активности и надлежности кои произлегуваат од заштита на здравјето на населението посебно сега во услови на корона вирусот. Ќе се понуди соодветна здравствена нега и вакцинација за тие кои не се вакцинирани, потенцира Спасовски.

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1