ММС

Објавено на: 08/30/21 3:01 PM

Без трета вакцина нема патување – Што ќе бараат на граница кога ќе поминат девет месеци од ревакцина

Третата или  „засилувачка“ (бустер)  доза на вакцината против корона не само што ќе го зајакне имунитетот на граѓаните, туку во блиска иднина може да биде и своевидна  виза за патување!  Досега, повеќе или помалку, ако сме биле вакцинирани со две дози од речиси сите вакцини, би можеле да патуваме во многу земји, но од неколку извори има најави дека третата доза на есен, или најдоцна зима, би можела да биде клучен услов.за патување без карантин.

Некои земји веќе го ограничија времетраењето на сертификатот за вакцинација. Ако, на пример, планирате да одите во Хрватска или Австрија,  мора да имате на ум дека и двете имаат специфична состојба, а тоа е дека потврдата за вакцинација се прифаќа само ако не е поминато повеќе од девет месеци.

Конкретно анализата на Србија данас, информира дека граѓаните на Србија, кои првпат биле ревакцинирани на почетокот на февруари, во првите денови од ноември нема да можат да патуваат во Австрија или Хрватска со потврда за вакцинација, ќе им треба ПЦР -тест. Или – потврда за третата, или „засилувачка“ доза.

Австрија и Хрватска не се изолирани случаи, така што Катар на некој начин ја воведе валидноста на вакцината и им дозволува на оние кои ја примиле втората доза во минатата година да влезат во земјата.
Во сите овие случаи, причината е јасна – дури и најреномираните имунолози не можат со сигурност да кажат колку долго трае заштитата од вирусот по имунизацијата. Исто така, не е познато колку долго трае имунитетот на оние кои имале корона, поради што третата доза се смета за пожелно засилување.

Меѓу оние кои сугерираат дека е сосема сигурно дека многу земји нема да примат гости кои ја примиле последната доза пред, да речеме, една година,  и ќе бараат дополнителна потврда или вакцина, е Националната асоцијација на туристички агенции на Србија (ЈУТА)
Запрашан дали третата доза на вакцината се очекува да биде дополнителен услов за преминување на границата и влез во одредени земји, Александар Сеничиќ, директор на ЈУТА, рече дека очекува земјите да ја прифатат третата доза и да одлучат да ја вклучат како една од олеснителни околности.да влезе во тие држави.

Во изјавата за Србија данас, Сеничиќ вели дека засега не се знае многу за тоа, но дека се претпоставува дека сите оние кои ќе ја примаат третата доза ќе имаат предност при патување и престој во одредени земји.

– Го чекаме официјалниот став на Светската здравствена организација (СЗО), како и Европската комисија во врска со препораките. Постојат земји кои одредиле рок на втората доза од 210 дена од денот на приемот. Но, генерално, се уште нема конечни одлуки. Се оди во насока дека оние што се вакцинирани ќе имаат привилегии за патување во однос на невакцинираните граѓани. Тоа е очигледно тренд што го поддржуваат многу земји – вели Сеничиќ.

Според шпекулациите на британските медиуми, тамошната влада ја разгледува можноста третата доза да биде услов за патување во странство. Ова би значело дека оние кои имаат две вакцини влегуваат во карантин по враќањето од странство во татковината, додека „засилувачот“ ( бустер) дозата  обезбедува безусловно враќање. Од друга страна, Саудиска Арабија одлучи да им дозволи на вакцинираните патници кои, по првите две дози „синофарм“ или „спутник“, ја примиле третата од некои од вакцините што се препознаваат во нивната земја – „фајзер“, „модерна “,„ Астра Зенека “или„ Џонсон и Џонсон “.

Што се однесува до македонското Министерство за здравство, минатата недела Филипче кажа дека засега кај нас трета доза  се препорачува само на имуно компромитираните пациенти.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1