ММС

Објавено на: 08/30/21 9:05 AM

(Видео) Авганистанка се породи на 10.000 метри висина: На евакуацискиот лет се роди девојчето Хава!

Летот за евакуација со авганистански државјани, кои соработуваа со западноевропските земји, слета во Велика Британија со еден патник повеќе од планираното.

Во текот на летото се роди мало девојче, чија мајка Соман Нори (26) се породи во текот на летот на надморска височина од 10.000 метри.

Во породувањето и помогнале вработените на Туркиш ерлајнс.

Соман и нејзиниот 30-годишен сопруг најпрво биле евакуирани со хуманитарен лет од Кабул за Дубаи, од каде што летаа со авион за Бирмингем.

Иако во моментот на раѓањето немало лекар во авионот, раѓањето било успешно завршено.

“Имаме различни видови тренинзи, вклучително и породување. На денешниот лет, имавме патник кој рече дека е бремена и дека има болки. Целиот тим интервенираше и на крајот се роди убаво девојче”, изјави стјуардот за медиумите.

Девојчето го доби името Хава. Ова е нивно трето дете, а екипажот на летот им подари и на родителите подарок за девојчето. Плик со пари и порака со следнава содржина:

Девојчето го доби името Хава. Ова е нивно трето дете, а екипажот на летот им подари и на родителите подарок за девојчето.

Плик со пари и порака со следнава содржина:

„Господ да ти помогне да пораснеш со своите родители, ова е подарок од мал чичко“.

 

 

 

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1