ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/26/21 11:50 AM

Уредна или несредена градина, што тоа кажува за вас

Ако сте дозволиле вашиот тревник да е прекриен со плевел или мов, тоа не зборува добро за вас, вие сте малку површни и не тежнеете кон ништо посебно во животот, вели психологот Ема Кени.

Вештачка трева – вие сте малку мрзливи

– Ако не сте алергични на трева, а имате вештачка трева, тоа само покажува дека сте многу мрзливи и не сакате да поминувате време на отворено – објасни психологот Ема Кени и експерт за бонтон. Таа советува да се отстранат пластичните тревници од градината, бидејќи тие ги одбиваат корисни инсекти и други животни.

Кафени дамки на тревникот – го сакате животот

– Постојат многу причини за исушени кафени дамки на тревникот, и ова е нешто што многу ги мачи љубителите на тревата. Оставањето траги на тревникот, како што се фрлени играчки или дување стари базени, исто така може да доведе до сушење на тревата, но очигледно не ви е грижа, вели психологот.

– Ако вашата зелена површина изгледа полошо поради абење, го сакате животот. Не се грижите за туѓото мислење и нема да попуштите под туѓ притисок. Може да дејствувате експлозивно од време на време, но вие сте лојални и сочувствителни, додаде таа.

Заоблени рабови – сакате да контролирате

– Овие тркалезни детали за градината се знак дека сакате да имате се под контрола, иако на почетокот не изгледа така. Ги сакате убавите работи во животот, имате високи стандарди и не се плашите да исфрлите несоодветни луѓе од вашиот живот – вели психологот Кени.

„Тревата што се спојува речиси незабележливо со цвеќињата и растенијата што го опкружуваат тревникот и изгледа како да сте ја исекле со машина, значи дека сте многу софистицирани“, додаде таа.

Малку дива градина – се грижите

Знаете дека дивите пасишта, мешавина од диви цвеќиња и долги растенија, се прибежиште за пчели, пеперутки и други инсекти и се клучен дел од синџирот на исхрана. Исто така, сакате да бидете опкружени со недопрена природа.

Градина полна со плевел – вие сте површни

– Ако го оставите тревникот покриен со плевел или мов, тоа не зборува добро за вас. Малку сте површни и не се стремите кон ништо посебно во животот. Ако вашиот тревник е преплавен со плевел, луѓето ќе се прашуваат како изгледа вашиот дом одвнатре – вели психологот.

– Сепак, тоа е и показател за вашата топла личност и спонтаност, не сте оптоварени со наметнати норми – додаде таа.

Немате тревник во градината – имате високи стандарди

„Ако преферирате висечки тегли на прагови, вие сте срдечни и сте весела личност, но вашите стандарди се високи и очекувате луѓето околу вас да се однесуваат со почит“, објаснила таа, а пренесува „Сан“.

Преземени од: https://www.24sata.hr
Фотографија: Dreamstime


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7