ММС

Објавено на: 08/25/21 8:14 PM

(Видео) Од и кажи дека Шоиќ ја бара „Миле воли диско“ – Култна сцена која ќе остане запаметена

Актерот Милан Лане Гутовиќ почина на 75 -годишна возраст на Военомедицинската академија по тешката болест. Лане остави зад себе бројни улоги. А со неговиот Среќко Шојиќ од познатата „Тесна кожа“, на која сите се смеевме до солзи.
Овој југословенски филм, објавен во 1982 година, напишан од Синиша Павиќ и режиран од Миша Милошевиќ, ќе остане запаметен како еден од најомилените филмови на нашата публика.

Реплики и сцени од филмот и денес се повторуваат и прераскажуваат, а позната е и сцената што Лане Гутовиќ во улогата на Среќко Шојиќ ја имаше со пејачката Лепа Брена.

Репликата одеше вака:
– Одете и само кажете дека Шојиќ ја бара „Миле сака диско“ и донесете ја сметката.

И кој ќе плати за сето тоа?
– Па, „предузеќе“. Не го слушам јас ова за себе туку поради „предузеќе“.

Како да ја напишам музиката?

– Па напиши под ордевер. Лепа Брена за четири лица. Јас ќе потпишам.

А потоа следеше танцот на Шојиќ со Лепа Брена.
Лане минатата недела беше примен во болница, каде што беше на интензивна нега, а подоцна беше поврзан на кислородна оддршка. Сите тестови за корона покажаа дека актерот е негативен, но тој имаше промени во белите дробови за кои лекарите претпоставуваа дека можат да бидат последица на претходно искусениот ковида-19.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1