ММС

Објавено на: 08/25/21 3:45 PM

Овој десерт го нарекуваат Титов колач – Еве како да го направите колачот богат со чоколадо и лешници

Овој вкусен десерт од чоколадо се вика Титов колач, еве што ви е потребно за да го направите колачот.

Состојки за бисквит:

4 јајца
200 грама шеќер
1 ванилен шеќер
100 грама мелени ореви или лешници
5 лажици зготвено кафе (оладено)
5 лажици брашно
1 прашок за пециво
3 лажици масло

Бисквитот се пече на 180 степени околу половина час

Состојки за првиот фил:

400 милитри млеко
5 лажици брашно
2 жолчки од јајце

Состојки за вториот фил:
200 грама маргарин
10 лажици шеќер
100 грама растопена чоколада
3 лажици ореви

Одозгора да наросите потребно ви е чоколадо и мелени ореви.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1