ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/25/21 1:29 PM

780 Авганистанци ќе згрижи земјава – Најголем дел од нив ќе бидат смесени во Скопје и периферијата

Република Северна Македонија ќе згрижи 780 граѓани од Авганистан, според последните информации на Владата.

„Бројките се сменија од вчера 780 лица граѓани од Авганистан се на списокот, ова е според барањата на Меѓународните организации кои пристигнуваат до Владата на РСМ. Владата презема одговорност за 780 граѓани од Авганистан да обезбедни сместуавње да ги згрижи да им помогне полесно да го поминат овој период додека се тука од 90 дена. Во однос на хотелите тоа е обврска на Меѓународните организации кои практично ги покриваат трошоците, најголем дел ќе бидат сместени во Скопје на периферијата од Скопје“, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски како одговор на новинарско прашање.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7