ММС

Објавено на: 08/24/21 4:31 PM

Во ковид-центарот во Охрид хоспитализирани 32 пациенти

Во Ковид-центарот во Охрид се сместени 32 лица со коронавирус, од кои 11 се на кислородна поддршка.

Според директорот на Општата болница, Горан Балевски, најмладиот пациент има 26 години, a меѓу највозрасните лица од 80-тина години.

Балевски вели дека потешка форма на болеста имаат невакцинираните пациенти.

Во Модуларната болница во моментов има 17 слободни легла.

Од вчера вакциналниот пункт во Охрид е релоциран во објектот за психофизичка подготовка на трудници. Покрај граѓаните на Охрид, во овие три дена се вакцинираат и вработените во локалните здравствени установи кои досега не биле вакцинирани.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1