ММС

Објавено на: 08/22/21 8:48 PM

Того – Приказната за кучето коe спаси град од пандемија

Секој љубител на кучиња и авантуристички филмови треба да го гледа филмот Того.

Тоа е приказна за еден тогоски хаски кој го предводеше тимот на кучиња во 1925 година во трката до Нома, позната како Големата трка на милосрдието, во која тимови кучиња пренесоа серум за дифтерија низ тешки услови и скоро 700 милји за да го спасат градот Номе на Алјаска од епидемија.

Кога ќе се спомене градот Нома, скоро сите прво размислуваат за кучето Балто, на кое му беше поставен споменик на благодарност неколку години подоцна.

Помалку е познато дека Балто немаше да стане херој како што се смета денес ако не беа Леонард Сепал и неговото најверно куче Того. Овој филм е базиран на вистинска нераскажана приказна, а акцентот е токму на зборот нераскажан. Вкупно 20 тимови учествуваа во трката со кучиња со санки, од кои 19 во просек минаа 31 милји, додека само еден тим, оној со Того на чело, мина дури 264 милји.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1