ММС

Објавено на: 08/22/21 7:57 PM

Рецепт: Виолетов џин – тоник што ќе ве освои на изглед и на вкус

Од ден на ден наоѓаме нови варијанти на џин и тоник кои едноставно треба да се испробаат, а сега на ред е виолетовиот џин и тоник. Виолетовата боја има многу фанови. Создадена е од комбинација на топло и енергично црвено и ладно сино, и има својства на двете бои.

Таа е една од најинтересните бои бидејќи има навистина одлични нијанси во својата палета, од нежни светли таканаречени јорговани нијанси до досадни и темни бои на модар патлиџан. Покрај плакарот, сега можеме да го имаме на вашата маса во форма на вкусен пијалок што ја обојува бојата благодарение на сирупот од капина.

СОСТОЈКИ ЗА ВИОЛЕТОВ ЏГИН-ТОНИК (1 лице):

– 50 мл сируп од капина

– 40 мл џин

– 80 мл тоник

– мраз

– парче лимента и гранче рузмарин за декорација

СОСТОЈКИ ЗА ЦРВЕН СИРУП:

– 30 гр капини

– 300 мл вода

– 2 лажици шеќер

ПОДГОТОВКА:

  1. Прво направете сируп од капина. Измијте ги, ставете ги во сад каде што ќе го зготвите сирупот и додадете шеќер и вода. Гответе 15-20 минути на средна топлина. Потоа, не заборавајте да го процедите сирупот преку цедалка за да ги отстраните ситните парчиња. Кога целосно ќе се излади на собна температура, сипете го сирупот во стаклено шише и ставете го во фрижидер.

2. Ставете неколку коцки мраз во чашата. Во шејкер, измешајте го сирупот и џинот и ставете го мразот. На крај, истурете го тоникот во чаша. Украсете со парче лимента и гранче рузмарин или некој друг додаток по желба.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1