ММС

Објавено на: 08/22/21 6:30 PM

Ми рекоа никогаш да не се занимавам со манекенство: Сега на 55 години е најбаран модел и рекламира долна облека

Како студент, таа признва дека сака да биде модел, а на училиште и кажале да погледне некои пореални можности.

Долго после тоа, Миа била пронајдена од модните агенции преку Инстаграм и сега е професионален модел.

Поранешната музичка новинарка Миа Модџ (55) од Лондон, како ученичка и признала на својата наставничка дека сака да биде модел, но таа и рекола уште еднаш да размисли за тоа. Сега, на 55 -годишна возраст, со големина 44, се појавува во кампањата за долна облека на славниот бренд, пишува британски The Sun.

– Да ми кажевте пред една година дека ќе се занимавам со моделирање во кампањата на М & С, би рекола дека сте луди. На училиште, мојот советник за кариера ме праша што би сакала да правам, а јас реков „моделирање“ како топ модел. Потоа ме погледна како да сум го насмеал и само рече: „Ајде да погледнеме некои пореални можности“, рече Миа.

Долго време потоа, Миа конечно стана професионална манекенка и ја откриа преку Инстаграм пред само една година. Линијата за долна облека е наменета за различни нијанси и се фокусира на модели постари од 50 години.

– Никогаш порано немав доверба да позирам во долна облека, но поради оваа кампања се чувствувам толку позитивно и гордо во своето тело – вели тој.

Откако го отвори нејзиниот профил на Инстаграм минатата година и сподели одлични фотографии од себе, бројот на следбеници на Миа се зголеми нагло.

– Мојата намера беше да создадам заедница за жени кои чувствуваа потреба да бидат гласни и видливи на социјалните мрежи. Четири агенции за модели дојдоа кај мене преку мојот профил, и мојата мисла во тоа време беше „зошто не можам да бидам модел сега“. Но, исто така, изгледаше како повик за акција, па затоа започнав нова кариера – додава Миа.

Миа се откажала од училиштето во млада возраст. Потоа завршила краток курс за фотографија, правејќи го својот пат до музички настани за да се приближи и да ги запознае уметниците лично, и на крајот завршила како музички новинар и радио продуцент.

Во 1997 година, Миа престанала да работи за да ги воспита своите две ќерки – Лана (23) и Кармен (22).

 

Набргу откако станала мајка, Миа ја офарбала нејзината седа коса.

– Имав 31 година и се чувствував ужасно. Се сеќавам дека мислев: „Само што се откажав од кариерата, мајка ми е дома со неколку килограми плус и веќе седам – ​​тоа не може да се случи“. Ја бојадисував косата околу 19 години, на секои неколку недели. Кога се вратив на работа, работев во гламурозна средина, мислејќи дека мојата седа коса не треба да се гледа затоа што ќе помислат дека сум стара жена – вели Миа.

Таа вели дека општеството ни прави голем притисок, но ние мора да знаеме како да се справиме со тоа и да бидеме сигурни.

– Многу жени ја фарбаа косата од страв да не бидат видени како стари жени, па јас потрошив 20 години за моите бои. Но, кога решив да ја покажам сивата коса на 50 -годишна возраст, дојде чувство на олеснување и прифаќање, јас, мојата возраст и тоа што сум. Целосно го смени моето мислење за тоа што другите мислат за мене. Се чувствував како повторно да сум се открила себеси и моето тело и се чувствував толку удобно во него – заклучи музичката новинарка и модел, Миа.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1