ММС

Објавено на: 08/22/21 5:04 PM

(ВИДЕО) Отворени се 140 дупки во Петриња – Тлото не мирува се чувствуваат последиците од земјотресот

Во Меченчани кај Петриња, отворени се 140 -та дупки, кои се создадоа по земјотресот што ја погоди областа.

Според Дневник.хр, последната дупка се отворила овој месец.

Пред неколку дена, Штабот за санација на земјотреси објави дека Институтот за геотехника на Градежниот факултет во Загреб направил техничко решение за санација на урнатините во Мешенчани, што ќе започне наскоро.

– Во последниот месец имавме два силни земјотреси и тие ни оневозможуваат да ја започнеме санацијата – изјави геотехничарот на Националниот штаб, Давор jубичиќ.

Петриња и неговата околина беа погодени од силен земјотрес кон крајот на декември минатата година, и оттогаш се регистрирани многу послаби и неколку посилни земјотреси во таа област.

Преземено од: https://pink.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1