ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/21/21 11:15 PM

(Вознемирувачко видео) Згмечени, дехидрирани и исплашени – Шокантни снимки од Кабул

Најмалку три лица го загубија животот во страшна толпа пред аеродромот во Кабул, снимката што ја направија новинарите во саботата покажува илјадници луѓе кои очајно се обидуваат да побегнат од талибанскиот режим. Снимката од британската новинска мрежа Скај њуз покажува војници кои покриваат три безживотни тела со бел чаршав. Не е јасно како загинале.  Новинарот на Скај Стјуарт Ремзи, кој беше на аеродромот, рече дека луѓето што стоеле пред толпата луѓе биле „згмечени“ и дека лекарите трчаат од еден повреден на друг. На снимката се гледа и голем број повредени.

Ремзи рече дека луѓето се „дехидрирани и исплашени“. Неговиот тим ги сними војниците како прскаат луѓе со црево за наводнување, велејќи дека користат „се за да ги освежат“. Со оглед на хаосот што владееше, тој оцени дека смртните случаи се „неизбежни“.

“Утрата се секогаш предизвикувачки на барикадите. Британските војници знаат дека по ноќта во која илјадници луѓе чекаат повторно да почне евакуацијата, ќе започне стампедо на патот што води кон базата, луѓето ќе се обидат да се пробијат. Секое утро е така. Но, денес беше поинаку, многу поинакво. Во еден момент стана хаотично. За само неколку минути војниците мораа да ги спасат животите на овие луѓе. Некои луѓе беа згмечени, падобранците почнаа да ги извлекуваат луѓето од хаосот, лекарите брзаа од жртва на жртва, потоа следната и следната. Луѓето беа смачкани, дехидрирани, исплашени “, ја опиша Рамзи ситуацијата што преовладуваше.
Десетици илјади очајни Авганистанци можеа да се видат на аеродромот, кои го чекаат летот да се евакуираат со часови, дури и денови, откако Талибанците влегоа во Кабул на 15 август.

Семејствата кои се надеваат на некое чудо дека ќе се извлечат се стиснаа меѓу бодликавата жица на ничија земја што неофицијално ги одделува талибанските борци од американските сили и остатоците од бригадата на авганистанските специјални сили што им помагаа.

Извор: index.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1