ММС

Објавено на: 08/21/21 2:13 PM

„Секој Американец кој сака да се врати дома, ќе се врати“ – Американската влада бара нови локации низ Европа за бегалците од Кабул

Американскиот претседател Џо Бајден вчера повторно се појави пред медиумите да ги објасни настаните во Авганистан.

Бајден на прес конференцијата се појави придружуван од потпретседателката Камала Харис и државниот секретар Ентони Блинкен.

Претседателот Бајден даде забелешка за тековната евакуација на американската војска за американските државјани и загрозените Авганистанци, бидејќи настанува хаос на и околу меѓународниот аеродром во Кабул.

Американската влада испитува нови локации, вклучувајќи ја и Европа, за преместување на Авганистанци, додека се полнат  капацитетите во Катар и се обидува да одговори на барањето на огромен број на луѓе кои сакаат да избегаат од Авганистан, изјавија извори за CNN.

 

Во своето обраќање, Бајден рече дека САД се во постојан контакт со Талибанците за безбеден премин на американски, европски граѓани и Авганистанци кои соработувале со американската војска до аеродромот.

„Секој Американец кој сака да се врати дома, ќе се врати дома“, рече Бајден.

Претседателот Бајден се осврна на „паузата“ во летовите за евакуацијата од Кабул, велејќи дека тоа е направено со цел „да се увериме дека можеме да ги процесуираме евакуираните кои пристигнуваат на транзитните точки“.

„Нашиот командант во Кабул веќе издаде наредба за продолжување на полетувачките летови“, рече Бајден.

„Дури и со пауза, вчера евакуиравме 5.700 луѓе и работиме на проверка на бројот на Американци кои се уште се во земјата“, рече Бајден и додаде:

“Ова е едно од најголемите, најтешките воздушни трансфери префрлања во историјата. Ние сме единствената земја во светот способна да ја прикаже оваа моќност на другата страна на светот со овој степен на прецизност”, рече Бајден.

 

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1