ММС

Објавено на: 08/18/21 1:55 PM

Мажот и ги исекол ушите и носот, едвај се спасила од пекол – Како Талибанците ги “почитуваат“ жените

Талибанците повторно го контролираат Авганистан, а луѓето се обидуваат да ја напуштат земјата во паника. Стравот е присутен и на никој не му е грижа, а жените веројатно имаат најголема причина за страв.

Портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид, неодамна вети дека ќе ги почитува правата на жените, но во рамките на нормите на исламот и законот што го проповеда, но неодамна се појавија слики на кои јасно се гледа страшна казна на жените, што ги негира неговите тврдења.
Жените добро знаат од што се плашат, пишува NPR.

Целиот свет се сеќава на Биби Ајша, можеби најпознатата жртва на Талибанците и една од ретките што ја преживеа тортурата и можеше да зборува за тоа. Талибанците и ги отсекоа ушите и носот на Биби кога имала 18 години. Причината била што се обидела да побегне од својот сопруг кога била насилно омажена кога била уште дете.


Ајша се појави на насловната страница на списанието Тајмс во 2010 година, а потоа нејзината приказна се рашири низ цел свет. Тоа беше приказна за бруталноста на Талибанците, речиси една деценија откако беа соборени во 2010 година. Си -Ен -Ен исто така имаше приказна за неа.
Тогаш Тајмс постави пророчко прашање на насловната страница – „што ќе се случи ако го напуштиме Авганистан“. Одговорот стигна деновиве – Америка се повлече, а резултатите се веќе видливи и се во крвави бои.

Ајша му беше ветена на еден талибанец. Нејзиниот татко и ја ветил кога имала 12 години. На 14 години, тој ја натерал да се омажи за Талибанец. Четири години, Ајша претрпела страшно насилство. Нејзиниот сопруг ја третирал како робинка, а потоа таа се обидела да побегне. Таа била фатена и по пет месеци во затвор, била пуштена да се врати во куќата на нејзините родители. Таму, таа била пречекана од Талибанците и влечена во планините во близина на нејзиното село Урузган.
Следувало големо и страшно тепање и и ги отсекле носот и ушите. Зетот на Ајша ја држел додека нејзиниот сопруг ја извршувал казната. Таа тогаш се онесвестила од болката и се разбудила бидејќи се гушела од сопствената крв. Ја оставиле да умре во планините.
Некако успеала  да ползи до куќата на нејзините баби и дедовци кои одбиле да и помогнат. Потоа, таа ползела до американската воена база, каде и била укажана помош.
Таа избегала од Авганистан, а ја усвоил еден пар – сопругот е од Авганистан, а неговата сопруга е Американка. Таа сега живее во Мериленд и со нивна помош поминала 12 реконструктивни операции.

ИЗвор и фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1