ММС

Објавено на: 08/18/21 11:09 AM

Евакуирани македонските граѓани од Авганистан

Сите граѓани кои беа пријавени за евакуација од Авганистан веќе го имаат напуштено Кабул и во моментов се наоѓаат во Велика Британија, Катар и Осло, од каде во наредните денови ќе бидат транспортирани кон Скопје, информираат од Министерството за надворешни работи.

Со тоа, посочуваат од МНР, дека сите наши граѓани кои беа планирани за евакуација се евакуирани и во моментов немаат информација за наш државјанин кој е во загрозувачка ситуација или кому му е потребна асистенција за евакуација.

-Најголемиот дел, преку 30 наши граѓани се наоѓаат во Свинленд, Велика Британија; над 20 граѓани се наоѓаат во Доха, Катар, од каде во наредните денови ќе бидат транспортирани кон европските центри, а потоа кон Скопје; последните наши граѓани кои беа предвидени за евакуирање, а се наоѓаа во НАТО базата во Кабул, вчера исто така го напуштија Авганистан и се наоѓаат во Осло, Норвешка, се вели во соопштението од МНР.

Од МНР, информираат дека во НАТО базата во Кабул се останати само оние кои сѐ уште ги обавуваат своите обврски, и чија евакуација ќе се одвива согласно распоредот за повлекување од самата база.

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1