ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/16/21 10:04 PM

Волфсбург поради бизарна причина е исфрлен од германскиот куп

Поранешниот шампион на Германија, Волфсбург, иако го совлада со 1:3 четвртолигашот Мунстер после продлженијата, исфрлен е од понатамошно натпреварување во Купот на Германија.

Причината за ваквата одлука на фудбалската федерација на Германија е поприлично бизарна и не соодвествува со професионалното дејствување на еден сериозен тим од Бундеслигата. Имено, „зелените“ извршиле повеќе од пет дозволени замени на истиот дуел одигран минатата седмица, прекршувајќи ги јасните правила за овој формат.

Во првото коло од Бундесот, Волфсбург минимално го порази Бохум и успешно ја стартуваше кампањата во сезоната 2021/2022.

 

 

Фото:

12.international


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1