ММС

Објавено на: 08/16/21 9:47 AM

„8ми Стептември“ и модуларната болница на КИБФС повторно отворени за болни со Ковид – Филипче на средба со директорите на клиниките

Министерот за здравство Венко Филипче утрово одржал состанок  со директорите на клиниките, на кој  дискутирале за повеќе аспекти поврзани со менаџирањето на состојбата и капацитетите за прием на пациенти заболени со Ковид 19 вирусот, кои имаат потреба од клинички третман.

-Она што е неопходно е проширување на капацитетите за прием на пациенти и за таа намена од денеска се ставаат во функција 8ми Септември и модуларната болница на КИБФС. Го менаџираме здравствениот систем и веќе се подготвени тимови за ротација на здравствен персонал според потребите на клиниките. Многу е битно да им помогнеме на медицинските лица при започнување на 4тиот еппидемиолошки бран, а тоа можеме да го направиме единствено со вакцинација. Вакцините може значително да го успорат процесот на проширување на вирусот, да влијаат на исходот од болеста и затоа, бидете одговорни во овој процес. Потребно е што повеќе луѓе да бидат вакцинирани за да се постигне солиден колективен имунитет, напиша Филипче на својот Фејсбук профил.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1