Лекарите предупредуваат - Не смеете да се сончате ако пиете одредени лекови - ММС
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/13/21 9:11 PM

Лекарите предупредуваат – Не смеете да се сончате ако пиете одредени лекови

Прекумерното изложување на сончева светлина, особено ако сме несоодветно заштитени, може да доведе до сериозно оштетување на кожата. Повеќето луѓе го знаат овој факт, но она на што треба да обрнете повеќе внимание е употребата на одредени лекови и сончање.

Некои антибиотици можат да ги направат луѓето почувствителни на сонце, особено оние со посветла кожа и очи. Некои лекови содржат соединенија кои, активирани со UVA зрачење, можат да ги оштетат клеточните мембрани и, во некои случаи, ДНК.

Последиците може да бидат сериозни изгореници од сонце на изложени делови од телото. Во ретки случаи, лековите исто така можат да предизвикаат алергиска реакција на изложување на сонце, предизвикувајќи осип што може да влијае на целото тело во екстремни случаи.

Што е фотосензитивност?

Терминот фотосензитивност значи чувствителност на ултравиолетовите зраци. Постојат два вида фотосензитивност: фототоксична и фотоалергиска реакција.

Фотоотоксични реакции се јавуваат кога нова хемикалија во нашето тело комуницира со УВ зраци. На кожата се појавува осип што изгледа како сериозни изгореници од сонце, и обично се развива во рок од 24 часа по изложувањето на сонце.

Фотоалергиските реакции се јавуваат и како несакан ефект на некои лекови, но тие можат да се појават и поради хемикалии кои се наоѓаат во козметиката и кремите за сончање. Со овој тип на реакција, обично се потребни неколку дена за да се развие осип по изложување на сончева светлина.

Симптоми на фотосензитивност

Најчестиот симптом на фотосензитивност е осип или изгореници од сонце. Осипот може или не може да предизвика чешање. Во ретки случаи, изгорениците од сонце може да бидат толку силни што се појавуваат плускавци. Количината на изложеност на сонце потребна за реакцијата варира во голема мера.

Луѓето чувствителни на светлина секогаш треба да користат крема за сончање кога се на отворено. Носете капи, очила за сонце и кошули со долги ракави изработени од природни материјали. Овие едноставни совети можат да помогнат да се заштити вашата кожа.

Ако сметате дека треба да земате антибиотик во текот на летото, консултирајте се со вашиот лекар за да видите дали можете да останете на сонце. Најбезбедно е да се прескокне сончање за време и неколку дена по антибиотска терапија.

Извор: Србија24.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7