ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/12/21 8:40 PM

Избелете ги алиштата со природни средства – Едноставно е

Гардеробата често може да ги прими боите на друга облека за време на перењето, или белата боја може да пожолти на сонце. Ова не значи дека повеќе нема да ги носите вашите омилени работи, постојат начини да ја вратите старата боја.

Избелување облека

Сода бикарбоната ја презема сцената и овде. Се предлага да се комбинира сода бикарбона со врела вода.

Додадете една чаша сода бикарбона во врелата вода и оставете ја облеката околу еден час. Сода бикарбона помага да се отстранат формираните дамки.

Постои уште една природна состојка која може да помогне – лимон. Лимонска киселина има природна способност за белеење кога се користи со облека од памук, полиестер и лен. Потопете ја облеката во раствор од половина чаша сок од лимон и еден литар топла вода, а потоа оставете да отстои еден час.

Извор: Магазин.новости.рс

Фото: Депосит


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7